Vétlen motoros baleseti kártérítése – amit mindenképpen tudnod kell
A motorosok közlekedése mindig nagyobb kockázattal jár, mint az autósoké: a kisebb védettség, a járművek méretkülönbsége, valamint a gyakori figyelmetlenség miatt a motoros balesetek gyakran súlyos személyi sérülésekkel járnak. Különösen fontos tehát, hogy egy vétlen motoros baleset után a sérült (vagy hozzátartozója) pontosan tisztában legyen a kártérítési lehetőségeivel – sikeresen járjon el a hatóságoknál és a károkozó kötelező biztosítójánál.
Mi számít vétlen motoros balesetnek?
Vétlennek az a motoros számít, aki közlekedési szabályt betartva közlekedett és a balesetet a másik fél – jellemzően autós – okozta. A motoros sérülése a károkozó magatartása, szabálytalan közlekedése okozta. Ezek a leggyakrabban ezek a szabálytalanságok szoktak lenni:
- elsőbbségadás elmulasztása
- figyelmetlen sávváltás
- kanyarodás vagy elindulás közben történő elévágás
- szabálytalan előzés
- ajtó kinyitása a motoros előtt
- szembe sávba való áttérés
A jogszabály szerint a vétlen motoros jogosult a károkozó kötelező felelősségbiztosítójától teljes körű kártérítésre, amely magában foglalja például:
- jármű javításának vagy pótlásának költségét
- sérült használati tárgyak javítását vagy pótlását
- ruházat, bukósisak, védőfelszerelés kárának térítését
- sérülés miatti orvosi költségeket
- gyógyászati segédeszközök, gyógyszerek árának kifizetését
- munkából való kiesés (jövedelemkiesés) megtérítését
- sérelemdíjat a testi-lelki hátrányok, fájdalom miatt
- járadék fizetését
- rokon elhalálozása miatti kártérítést
Hogyan zajlik a kártérítés folyamata?
- Helyszíni jegyzőkönyv, rendőrségi jegyzőkönyv: A biztosító általában rendőrségi dokumentációhoz köti a kártérítési eljárás megindítását, ezért a balesetet minden esetben jelentsd a rendőrségen. Amit tudsz dokumentálj! ( fotók, videók, tanúk elérhetőségei )
- Kárbejelentés a károkozó biztosítójánál: A biztosító felméri a károkat, orvosi papírok, számlák bemutatása szükséges.
- Szakértői vizsgálat: A biztosító igényelhet orvosszakértői vizsgálatot a sérülések, valamint műszaki szakértőt a motor állapotának felmérésére.
- Egyeztetés a kártérítési összegben: A biztosító ajánlatot tesz. Ha az alacsony vagy vitatott, érdemes baleseti kártérítési ügyvédet bevonni, aki a sérelemdíj mértékében, jövedelemkiesés igazolásában, további kártérítési tételek érvényesítésében segíthet. Hozzá tehet pluszban olyan jogcímkódokat amelyeket a károsult nem is ismer.
Miért érdemes ügyvédet megbízni?
A biztosítók értelemszerűen próbálják, amennyiben csak lehetséges, kisebb összegű kárkifizetéssel lezárni a kártérítési eljárást. Illetve bizonyos tételeket (például fájdalomdíjat, jövőbeli kezelések költségeit) nem fizetnek ki automatikusan, csak ha külön kérelmezed vagy jogi útra tereled az ügyet. De a legtöbb esetben nem kell bíróságig elvinni a kárügyet. Azt látjuk több mint 500 ügy alapján, hogy amennyiben egy kártérítési szakember által, precízen összeállított, tételesen megírt és megfelelően alátámasztott, komplex kárigényt kap a biztosító az esetek több mint 90%.-ában nem is kell bíróság elé vinnünk az ügyet.
Egy tapasztalt baleseti kártérítési ügyvéd:
- összeállítja a szükséges orvosi és pénzügyi dokumentumokat
- ismeri a kötelezően betartandó határidőket
- képvisel a biztosítóval való tárgyalás során
- jelentősen magasabb kártérítési összeget tud elérni (tapasztalatok szerint minimum 40–50%-kal többet is, több olyan ügyünk is volt ahol a többszörösét ( a csúcs a négyszeresét ) fizette ki a biztosító a károsultnak a segítségünkkel
- sikerdíjas konstrukcióban dolgozunk, így csak akkor kell fizetned, ha nyer az ügyeded és így elégedetten tudod lezárni a kártérítés ezen részét
Gyakori kérdések – vétlen motoros kártérítés
Mennyi idő alatt kapok kártérítést?
- Átlagosan 3–6 hónap, de vitatott ügyek esetén peres útra is sor kerülhet, ami 1–2 évig is tarthat, de ez elég ritka.
Ki fizeti a motor javítását?
- A károkozó biztosítója köteles fedezni a javítás költségeit, vagy totálkár esetén a piaci érték alapján téríti meg a motor értékét.
Kaphatok kártérítést akkor is, ha a vétkesség részben megoszlik?
- Igen, de ebben az esetben a kártérítési összeg arányosan csökken a saját felelősség mértékével. A sértetti közrehatás a kártérítés mértékét csökkenti ugyan de nem annullálja.
Összefoglalva:
Ha vétlen motorosként sérültél meg balesetben, jogod van teljes kártérítésre a károkozó kötelező biztosítójától. Ne hagyd, hogy a biztosító csökkentett összeget fizessen – kérj segítséget tapasztalt kártérítési ügyvédtől, hogy a lehető legnagyobb összeget kapd meg!
Kérdésed van? Segítünk! Ingyenes konzultációval pár percben bárkinek segítünk, aki ilyen nehéz helyzetben van! 10 perces, ingyenes, telefonos egyeztetésre van lehetősége egy kártérítési szakemberünkkel.
Ne kockáztass – harcold ki a maximális kártérítést!