halálos munkahelyi balesetek

Megdöbbentő mértékben nőtt a halálos munkahelyi balesetek száma

Bár tavaly összességében kevesebb munkahelyi baleset történt, a halálos kimenetelű esetek száma riasztóan megemelkedett.

A legveszélyesebb ágazatok továbbra is az építőipar, a raktározás és a mezőgazdaság maradtak.

Hozzánk messze a legtöbben az építőiparban végzett munka alatt elszenvedett sérülésekkel jönnek segítségért.

Általánosságban jellemző, hogy a hozzánk fordulók nagy része be sem volt jelentve a munkahelyén. Ez tovább nehezíti a munkavállaló helyzetét. Így a kártérítési ügyvédnek is nehezebb a feladata. De a legnagyobb hibát akkor követi el a dolgozó, ha a főnöke kérésére azt nyilatkozza, hogy a balesete otthonában vagy bárhol máshol, de nem a munkahelyén történt…

Mint az Index 2025. áprilisi cikke is írja, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) közlése szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium közzétette a 2024-es munkahelyi baleseti statisztikákat.

A jelentés alapján a munkabalesetek száma összességében kis mértékben, két százalékkal csökkent 2023-hoz képest, ugyanakkor a halálos balesetek száma jelentősen megugrott.

A 2024-es adatok szerint 20.240 munkahelyi baleset történt, ami kis visszaesést jelent ugyan az előző évi adatokhoz képest.

Ezzel szemben a halálos áldozatok száma 21 százalékkal nőtt: tavaly 75 ember vesztette életét a munkahelyén.

Az adatokból kiderül, hogy továbbra is az építőipar, a raktározás, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság számít a legveszélyesebb szektornak.

Személyes meggyőződésem, mint egy Biztosítási Alkusz és egy kártérítési cég tulajdonosa és vezetője, hogy a jogalkotó komoly hibát vétett az idei évben ezen a területen.

Itt volt az év elején egy tökéletes pillanat, amikor a jogalkotók gondoskodhattak volna a szerencsétlenül járt, balesetett szenvedett építőipari munkavállalókról. Nem tették.

Ugyanis kihoztak idén egy olyan jogszabályi kötelezettséget miszerint minden építőipari vállalkozásnak kötelező szakmai, szolgáltatói felelősségbiztosítással rendelkeznie.

2025. január 15-től minden olyan vállalkozásnak kötelező felelősségbiztosítással kell rendelkeznie, amely építőipari kivitelezési tevékenységet végez.

Az új szabályozás célja a megrendelők és harmadik felek védelme, ( de csak azoknak a védelme )

A szakmai hibákból vagy mulasztásokból eredő építőipari károk fedezése.

A biztosítás megléte garantálja, hogy a kivitelezés során felmerülő károkat a vállalkozás képes lesz megtéríteni a megrendelőnek, ezáltal biztosítva a tevékenység jogszerűségét és megbízhatóságát.

Emellé azonban nem állt volna semmiből kötelezően előírni egy munkáltatói felelősségbiztosítási kiterjesztést is!

Ez egy kötvényen belül lehetséges egy kiegészítő kockázat beemelésével!

És akkor a munkavállalónak, a balesetett szenvedett munkásnak nem attól függ a jövője, hogy milyen cégnél dolgozik.

Nem attól függ emberek és családok sorsa, hogy a munkáltató „eldobós cég”.-e vagy sem!

Számtalan, nagyon nehéz sorsot láttunk és mindig próbálunk segíteni a sérült építőipari dolgozón, családjaikon, ezt a jogalkotók is megtehették volna egy minimális szakmai körültekintéssel, akarattal…

Mint az Index cikke is írja:

Emellett jól látható az is, hogy a kisebb létszámú cégek esetében gyakoribbak a tragédiák: a 75 halálesetből 73 olyan munkahelyen történt, ahol 250 főnél kevesebb alkalmazott dolgozik.

Erről beszélek.

Ezek azok a jellemzően kisebb cégek, egyéni vállalkozások, amelyeket valaki létrehozott majd minden előírást félresöpörve működtet a bármilyen gond van, azonnal „eldob„. Ráírat egy hajléktalanra vagy külföldi állampolgárra… vagy csak egyszerűen behajthatatlan a kár miatti követelés.

Ezekben a cégekben általában alig vannak bejelentve a munkavállalók, nincsenek meg a megfelelő tárgyi feltétetlek, nincs megfelelő munkavédelmi oktatás. A kártérítési folyamat alatt látszik, hogy nincs megfelelő anyagi háttér vagy nincs akarat a sérült munkavállaló kártalanítására. Persze ügyvédjeink ilyenkor is mindent megtesznek a munkáltató sarokba szorításáért, de sokkal nagyobb és gyorsabb eredmény hozna a károsult munkások számára egy nagy biztosító, korrekt kárrendezése.

De így a jogalkotók hozzá nem értése, hanyagsága miatt nincs meg az a felelősségbiztosítás sem, ami ilyenkor tudna segíteni a munkavállalókon és kihúzná a bajból magát a vállalkozásokat is. Pedig nem lett volna magas a díja…

A korcsoportos bontás alapján a halálos áldozatok csaknem kétharmada 45 évnél idősebb volt mint írják.

Vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeink egyikén:

+36 70 515 7777 balesetiugyvedek@gmail.com